Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.08.2017 22:06 - На колене в Сионската горница
Автор: sidhaarta Категория: Лични дневници   
Прочетен: 422 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 30.09.2017 21:40

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image 

· АНГЕЛ ИВАНОВ ·

Помещението се намира на втория етаж в Цитаделата (Крепостта) на Давид. Гробът на светия цар е долу в недрата на сградата и земята. На приземния етаж тече служба на ортодоксалните евреи. Туристът може да надникне, но за целта трябва да сложи кипа на главата си. Тук е имало и джамия. Изобщо, още едно място в Йерусалим, което е поело браздите и на трите аврамически религии.

Оглеждам с горещ трепет хладния камък на тази просторна соба и туристите със слушалки, притихнали сред екскурзоводските разкази на различни езици – през няколко метра има гъсто капсулирани групички с по една саможива дама с ветрило и микрофон. Чува се странен микс от английски, руски, френски, италиански, сръбски и гръцки. Мене ми става малко нещо смешно от това и на свой ред заговарям на български към спътниците си:

– Виждате ли някъде огнени езици?

А после… После деликатно ме нападна още една възможна метафоричност или пък откровение. Дадох си ясна сметка, че това място тук е образ на целия наш живот като християни. Тук, на Тайната вечеря, Христос установява спасителното тайнство на Причастието. Тук по-късно Светият Дух слиза върху тях и от прости и нерешителни рибари и митари, ги преобразява в мъдри и смели благовестници по света. Тук е Началото на Църквата – Тяло Христово и общение със Светия Дух. Всъщност тук е нейната същност. В известен смисъл Сионската горница е нашето християнско сърце. Още – тъмна стаичка, олтар, храм, спасителен кораб, а защо не и Небесното Царство… В Сионската горница ние сме причастни на Христа, роден от Отца, и осветени от Духа-Утешител, изпратен от Сина и изхождащ от Отца. В Сионската горница – без значение дали е хол в “Манастирски ливади”, мазе в пловдивския”Кършияка”, на Мачу Пикчу, или пък минутите, в които се молим за любим човек – та там (ТУК!) ние сме със Светата Троица.


***

Петдесетница мина. Венец на празничното богослужение са коленопреклонните молитви. Докато се прибирах от храма с орехови листа в ръка, се замислих за падането на колене в контекста на нашата вяра. Има нещо едновременно непосредствено и тайнствено в този акт. Има благодатно противоречие – това е принизяването, което въздига.

Преди да се въцърковя и съвсем в началото ми беше странно, признавам. Виждах хора, които коленичат нееднократно още с влизането си в храма, пред иконите направо опираха чела в пода, стояха така в някакво необяснимо благоговение. Ставаше ми неудобно и отклонявах поглед. Дистанцирах се от това фанатично отношение, някак чуждо ми беше то. Не ми беше по силите, не ми беше по мярата. И си излизах тревожен…

Няколко години по-късно ми се струва, че процесът на повярването има видимо изражение в промените в стойката на тялото по време на служба. От вирнатия нос, когато уж си мислим, че гледаме Разпятието в иконостаса, а всъщност си носим егото от света и то чак опира в брадичката ни, през “Преклонете главите си пред Господа”, след това приведеният и притихнал корпус на “Тебе поем” и докосващите земята ръце, когато се покланяме на единосъщната и неразделна Троица, към ето вече колениченето на “Отче Наш” и чак до пълното отдаване и ПОВЯРВАНЕ пред изнесения Кръст на Разпети петък, или пък пред някой от светиите според случая, пред Богородица, разбира се, въобще в тъмната ни стаичка, в Сионската горница – нашия живот – както вече казахме.

Молитвата ни често пъти не е редовна, но кой не е изпитвал радостта от спонтанното, по никое време, коленопреклонно общение с Бога!? Мой приятел ми разказа как преди години, тъкмо повярвал и въцърковил се, всекидневно в дома си в чужбина имал частни ученици, на които преподавал английски. Едва изчаквал да свърши урокът, преди да дойде следващият ученик, падал на земята в гореща молитва. Ей така – между масата, канапето, столовете и стърчащите от ръба тетрадки и учебници. На всички ни се случва. Някога, някъде – в СИОНСКАТА ГОРНИЦА – ние се молим на колене.

И още една простичка, но някак поучителна история. Друг приятел беше започнал да се оплаква, че много го болят коленете. Беше се кръстил и въцърковил скоро. Постоянно се молеше коленичил. Виждах това в храма, знаех от домашните му, че и вкъщи се моли така и прави много земни поклони. Знаех, че това е причината. Тези движения бяха нещо ново за него и ставите му реагираха. Не след дълго обаче ми сподели, че коленете му вече са претръпнали и болката е изчезнала. “Остана само радостта, брат ми!”, казваше, а на моите полуизречени догадки отговаряше с “Православието се разбира на колене, да знаеш!” Подозирах, че е така и гледах да взимам пример от него. Разсъждавах: даа, в началото коленичим в ступор и ненадейно връхлетяла и неосмислена любов по Бога, на студената твърд, на камъка, без меко килимче, без чердже, без дървен постамент с червен плюш… В началото боли, защото досега тия колене сме ги ползвали в придвижване към някакви себични химери. По тоя път сме носили не кръста, а идола на собствените си заблуди. Но отсега нататък те ще ни трябват за покаяние. Ще ни служат за служба

И вярно, болката изчезва и остава само радостта. Така се каем и така получаваме прошка – коленичили под свещеническия епитрахил.

Преди години за кратко минах и през разните източни учения. Една от трансцеденталните медитации, една от йогите. Не помня коя точно, все пак неистини – безброй. Всъщност отидох само на една откриваща (разбира се, безплатна) лекция. Там освен всичко друго, заговориха и за някакъв бележит гуру, който се придвижва на четири крака или направо пълзи. Същият май по-късно дойде (допълзя) и до България. Та човечецът, Господ здраве да му дава, твърдеше, че най-голямата грешка на човека била, че се е изправил еволюционно. Че трябвало да бъдем дори не отново като маймуните, а, казваше той, като крокодилите и алигаторите. Да бъдем земноводни, защото във водата и земята сме намирали всичко нужно за себе си.

Сякаш можем да се съгласим с него с една известна уговорка. Ние, християните, също сме близо до земята – снизяваме се и коленичим на нея в молитва, защото знаем, че там има не само полезни минерални соли, но преди всичко защото вярваме, че в земята има НЕБЕ. Това ни е обещано и на това се уповаваме. Това стои под колената ни. Да не забравяме, че когато Христос слиза да благовести в ада, сатаната очаква още веднъж пръст, но вижда тъкмо Небе.

Така й ще застанем пред Господ един ден – ще Му се поклоним, паднали на колене с покаяние, надежда и любов; с дух и с истина. А дотогава и всъщност всякога ни остава да правим същото в Сионската горница – времепространството на нашия живот.

 https://www.pravoslavie.bg




Гласувай:
2


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. krumbelosvet - Не знам нищо за колениченето.
15.08.2017 07:59
Никъде в Новия Завет не се говори за коленичене. В ДЖАМИИТЕ е друго...
Даже това, че апостол Яков, брат на Исус, се е малел много часове в Храма, коленичил на къменния поз, така че коленете чу загрубели като петите, тоя епизод съм прочел в АПОКРИФНОТО евангелие на Тома.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: sidhaarta
Категория: Лични дневници
Прочетен: 489139
Постинги: 453
Коментари: 334
Гласове: 1329
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. Господня молитва
2. "Отче наш" Обяснение на Господнята молитва
3. Отче наш - от Уикипедия, свободната енциклопедия
4. ВСЕМИРНОТО ПРАВОСЛАВИЕ
5. КРСТ ЈЕ СИЛА И СЛАВА !
6. "Отношението към Св. Богородица в Православието, в сектите, и в нехристиянските учения. Лектор:д-р Десислава Панайотова - директор на Центъра за религиозни изследвания и консултации "Св. св. Кирил и Методий", който работи при храма.
7. ОФИЦИАЛЕН САЙТ НА СВ. СИНОД НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ
8. ДВЕРИ НА ПРАВОСЛАВИЕТО
9. ПРАВОСЛАВИЕ. БГ - Православие България
10. Независим интернет-портал Православие България
11. БИБЛИЯ - КНИГИТЕ НА СВЕЩЕНОТО ПИСАНИЕ НА ВЕТХИЯ И НОВИЯ ЗАВЕТ
12. СПИСАНИЕ - ПРАВОСЛАВНА МИСЪЛ
13. СОФИЙСКА ДУХОВНА СЕМИНАРИЯ "СВ. ЙОАН РИЛСКИ"
14. Център за религиозни изследвания и консултации "Св. св. Кирил и Методий"
15. ЦЕНТЪР ЗА ПРОУЧВАНЕ НА НОВИ РЕЛИГИОЗНИ ДВИЖЕНИЯ
16. ЖИВО ПРЕДАНИЕ
17. ПРАВОСЛАВИЕ, БОГОСЛОВИЕ, СЪВРЕМЕННОСТ - ЗАДРУГАТА
18. ВСИЧКО ЗА СВЕТАТА ЕВХАРИСТИЯ - ЛИТУРГИЯТА
19. СЛОВО ЗА МОЛИТВАТА НА СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИЕЦ- ЕДНО ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЧЕТИВО
20. НЕ РАЗПИТВАЙ
21. ТАЙНИТЕ КОИТО СИ ОТИВАТ С НАС......
22. НИКОГА НЕ ГИ ЗАБРАВЯЙ.... ТЕ ТИ ДАДОХА ВСИЧКО.
23. БИБЛИОТЕКА - ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ
24. ПРАВОСЛАВНО ХРИСТИЯНЧЕ
25. ПРАВОСЛАВНО ПОМАГАЛО
26. ПРАВОСЛАВНОТО ХРИСТИЯНСТВО.СОМ
27. ДОБРОТОЛЮБИЕ
28. ХРИСТИЯНСТВО И КУЛТУРА
29. ДЯКОНИЯ.БГ
30. ПРАВОСЛАВНА КЛАСИКА